Takaisin ylös ↑ Feedcowboy.com

Hallitushaku

Pointerin hallitushaku vuodelle 2026


Lähetä vapaamuotoinen hakemus ennakkoon 18.11. mennessä tämän lomakkeen kautta.
Ennakkohakemukset julkaistaan nettisivuillamme sitä mukaa, kun ne saapuvat, mikä mahdollistaa suosion keräämisen jo ennen vaalikokousta. Vaalikokouksessakin voi kuitenkin vielä asettua ehdolle. Hakijoiden tulee saapua paikalle Pointerin vaalikokoukseen, joka järjestetään 19.11.2025 yliopistokeskuksen Brita-tilassa 3. kerroksessa.

 

Porin ylioppilasyhdistys Pointer ry:n hallitus


Pointeria johtaa hallitus, joka valitaan yhdistyksen vaalikokouksessa kalenterivuodeksi kerrallaan.
Pointerin hallitukseen voivat hakea kaikki yhdistyksen jäsenet. Puheenjohtajaa lukuun ottamatta hallituksessa voi olla enintään puolet saman yksikön opiskelijoita.


Pointerin hallituksessa pääsee vaikuttamaan Porin yliopistokeskuksen opiskelijaelämään ja -kulttuuriin kokonaisvaltaisesti. Pointer ry muun muassa:
• valvoo kaikkien yliopistokeskuksen opiskelijoiden etuja muun muassa osallistumalla useiden eri työryhmien kokouksiin, joissa käsitellään esimerkiksi opetuksen laatuun ja hyvinvointiin liittyviä asioita
• järjestää useita yliopistokeskuksen ikimuistoisimpia tapahtumia, joista tärkein on tietenkin Akateeminen Wappu
• järjestää monipuolisia liikunta- ja urheilumahdollisuuksia opiskelijoille
• koordinoi tutorointia ja kansainvälisten opiskelijoiden integroimista yliopistokeskukselle


Lue tältä sivulta, miten tehtävät jakautuvat hallituksen sisällä erilaisiin pesteihin. Kun bongaat itseäsi kiinnostavan pestin, laita rohkeasti hakemus tulemaan!

 

Miksi hakea hallitustoimintaan?


Hallitustoiminta on ennen kaikkea loistava mahdollisuus tutustua uusiin ihmisiin ja kerryttää ikimuistoisia kokemuksia sekä syventyä paremmin korkeakoulun toimintaan ja kulttuuriin. Vuoden aikana oppii paljon uutta esimerkiksi yhdistystoiminnasta, tiimityöskentelystä, yleisistä työelämätaidoista ja omaan pestiin liittyvistä asioista, kuten esimerkiksi tapahtumatuotannosta, graafisesta suunnittelusta tai yhteistyösopimusten neuvottelusta ja hoitamisesta. Hallitustoiminta on myös erinomainen lisä omaan ansioluetteloon!

 

Aiempien hallituslaisten kokemuksia

 

 

Miksi kannattaa olla mukana opiskelijayhdistystoiminnassa opintojen aikana?

Korkeakouluopiskelu – ja erityisesti opintopolun aloitus – on jännittävää aikaa, niin juuri lukio-opinnot päättäneelle parikymppiselle kuin vanhemmalle tieteenharjoittajalle.

Parhaita tapoja kiinnittyä uuteen elämänvaiheeseen ja mahdollisesti myös paikkakuntaan on hankkia kattava verkosto, joka kauneimmillaan kantaa koko elämänmitan. Kaiken lisäksi opiskelijayhdistyksissä toimiminen antaa paitsi mielekästä vastapainoa vaativille opinnoille, myös arvokkaita elinkeinoelämän kontakteja ja kohtaamisia, mikä luo pohjaa myös horisontissa siintävän työuran näkökulmasta.

Aika on arvokkain lahjamme, ja opiskelijajärjestössä voit antaa sitä sekä itsesi että opiskelijayhteisösi hyödyksi. Lähde siis mukaan ilman epäröintiä!

Antti-Jussi Vesa, puheenjohtaja 2017

 

 

Hallitushakemukset vuodelle 2026

 

Jaa: